İş fırsatları & Kolay para

Türkler için Katar’da iş başvurusu nasıl yapılır

Katar’da 1971 yılında bağımsızlığına kavuşmuş yüzölçümü İstabul kadar olan bir ülkedir. Suudi Arabistan’a komşu olan bu ile anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Yaklaşık 3 milyon nufusü olan bu ülkenin en büyük ve gelişmiş kenti Doha’dır.

Türkler Katar’da ne kadar para kazanıyor

Doğalgaz ve petrol zengini olan bu ülkenin kişi başına düşen milli geliri yaklaşık olarak 120 bin dolardır. Bu oran Türkiye’de yaklaşık olarak 10bin dolar civarındadır. Ülkede çalışanların maaşı diğer dünya ülkelerine göre çok daha yüksektir. Dolayısıyla ülke çalışanlara refah bir hayat imkanı sunmaktadır. Üniversite mezunları 10-12 bin dolar arasında ücret alabilmekte iken işçi olarak gidenlerin ücretleri 6-7 bin dolarları bulabilmektedir. Katar’da uzun süreli ikamet edip çalışanlara talep ettikleri (ve gerekli şartları yerine getirdikleri taktirde) vatandaşlık hakkı da verilebilmektedir.

Katar’da bulunan Türk firmaları

Doğuş, TAV, Emlak Konut GYO, Tekfen, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler ve Çilek Mobilya gibi sektörlerinin öncüsü Türk şirketler başta olmak üzere yüzün üzerinde şirket Katar’da yatırım yapmaktadır. Firma isimlerinden anlaşılacağı üzere  İnşaat sektörü diğerlerine göre birkaç adım öndedir. Bu firmalar çalışanlarının çoğunu Türkiye’den götürmektedir. Kalan kısmını ise ülkede bulunan diğer ülkelerden gelen göçmenleri işe alarak karşılamaktadır.

Katar’daki Türk firmlar
Katar’daki Türk firmlar

Türkiye’deki Katar firmaları

Katar’lı yatırımcıların Türk firmalara son dönemde ilgi göstermektedirler. Bazı firmlara ortak olurken firmalara ise satın aldılar Bunlara örnek olarak Finansbank, Digitürk, Abank, Banvit, Boyner, Ankas, BMC gösterilebilir.

Türkiye’daki Katar’lı firmalar

Katar iş başvurusu nasıl yapılır

İş başvurusu yapabilmek için öncelikli olarak aranan niteliklere sahip olduğunuzdan emin olun. Ardından doğru işe doğru şekilde başvurmanız gerekmektedir. Katar’da iş bulmak için oradaki Türk firmaları ile iletişime geçilebilir. Yukarıda saydığımız firmalar ve diğer sayamadığımız firmaların ilanlarını yakından takip edebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken işin Türkiye’demi yoksa Katar’da mı olduğudur.

Ayrıca direkt olarak Katar’lı firmaların internet üzerinden yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapılabilir. Fakat bu sitelerin birçoğu İngilizce yada Arapçadır. Eğer bu dilleri konuşamıyorsanız İngilizce bilen bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz.

Katar iş ilanları

Aşağıda örnek olması açısından birkaç link paylaşıyoruz. Bu sayfalardaki ilanları inceleyerek uygun bulduklarınıza başvurabilirsiniz.

Katar merkezli firmaların internet siteleri üzerinden yayınladıkları ilanlar takip edilebilir. Katar Hava yolları iş ilanlarını görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Katar merkezli iş bulma siteleri üzerinden ilanlara başvurabilirsiniz.  İş ilanlarına başvurmak için lütfen buraya tıklayınız.

Katar da çalışmak ve hayat şartları isimli makaleyi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

1 Comment
  1. Mahmut cihan says

    Duvar ustasıyım

Leave A Reply

Your email address will not be published.