İş fırsatları & Kolay para

Garanti Bankası Telefon Bankacılığı

Bankaların günümüzde en önemli operasyonları telefon bankacılığıdır. Banka-Müşteri arasında ne hızlı ve kolay iletişim aracı telefondur. Peki telefon bankacılığı denildiğinde ne anlıyoruz? Bugün ele alacağımız Garanti Bankası'n da telefon bankacılığı nasıl yürüyor?

Garanti Bankası hakkında

Garanti Bankası 400 Milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankasıdır. 20 Haziran 2018 itibariyle 16 milyon müşterisine yurt içinde 922 yurt dışında 8 şubesi ile hizmet vermektedir. Yaklaşık 18600 çalışanına her geçen gün dinamik, değişime açık, takım çalışmasına yaktın personeller katmaya devam etmektedir.

Telefon Bankacılığını detaya girmeden ikiye ayırabiliriz

Günümüz teknolojisi ile müşteri-banka arasında iletişim için birçok farklı alternatif mevcuttur. İnternet bankacılığı, SMS, e-posta yada en eski yöntem şubeye gitmektir. Fakat bunlar içinde çözümü en kolay ve hızlı bulabileceğiniz yöntem telefon bankacılığıdır. Garanti Bankası Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisi’nin görev tanımı kabaca ikiye ayrılabilir.

1) Müşterilerden gelen aramaların cevaplanması

Kimseye bankaya kadar yorulmak istemiyor ve oturduğu yerden işini çözmek istiyor. Dolayısıyla müşteriler bankaya telefon ile ulaşıp kendilerini anlayan, çözüm sunabilen kişiler ile konuşmak istiyorlar. Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisinin görevlerinden biri Müşterilerden gelen aramaları cevaplaması, taleplerinin gerçekleştirilmesidir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin iyi iletişim kurabilen,sabırlı,anlayışlı,ikna kabiliyeti yüksek kişiler olması gerekmektedir.

2) Müşterilerin telefon ile aranarak satış yapılması

Telefon bankacılığı müşteri temsilcilerinin bir diğer görevi ise banka müşterilerini telefon ile arayarak satış yapmasıdır. Bu satış sağlık sigortası, kredi kartı, limit artırımı, ihtiyaç kredisi olabilir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin iletişim becerileri kuvvetli ,ikna kabiliyeti yüksek, satış yapmaya istekli iyi pazarlamacı olması gerekmektedir.

İş Başvurusu için aranan şartlar nelerdir

Garanti bankasında Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisi olarak çalışmak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aramaktadır:

– Henüz 30 yaşını aşmamış olmak

– İstanbul’da ikamet ediyor olmak (Görev yeri Güneşli),

– Askerlik görevinizi tamamlamış ya da en az 2 yıl tecilli olmak (erkek adaylar için)

– Haftanın herhangi bir 5 günü 09:00-18:00 saatleri arasında çalışabilecek olmak

– İletişim becerileri kuvvetli, ikna kabiliyeti gelişmiş, satış yapma konusunda da istekli biri olmak

Önemli Not: Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisi, Garanti Bankası kadrolu çalışanı olup; kariyerlerine bankanın Çağrı Merkezi, Genel Müdürlük  ve şubelerinde devam edebilme imkanı bulunmaktadır.

Garanti Bankası Çağrı Merkezi Birimi / Operasyon merkezi nerede

İstanbul’daki Çağrı Merkezi Birimi/Operasyon Merkezi Güneşli’dedir.Açık adresi aşağıdaki gibidir:

15 Temmuz Mah. Koçman Cad. No:36 B Blok 34222 Güneşli Bağcılar İstanbul Tel:+90 212 478 20 00  Faks: +90 212 630 15 81

Haritada yerini görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Garanti Bankasında Telefon Bankacılığ Müşteri Temsilcisi iş ilanlarını görmek için buraya tıklayınız. Açılan sayfada uygun ilanları inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankası Personel alımı ve diğer iş ilanları için lütfen buraya tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.