İş fırsatları & Kolay para

Ukrayna’dan Kapadokya’ya turist akını başlıyor

Ukrayna’dan Kapadokya’ya turist akını başlıyor

Turist demek ülkeye nakit para girişi demektir. Boş yere turizm için bacasız sanayi denilmemiş. En son gelen haberlerde kış sezonu başlamadan Kayseri ile Ukrayna’nın başkenti Kiev arasında direkt uçuşların başlayacağı belirtildi. Kayseri için ne gibi artıları ve eksileri olabileceğini bir diğer makalemizde incelemiştik. (İlgili makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Makalemizin sonunda belirttiğimiz üzere bu sürecin esas kazananı Kapadokya olacak.

Neden Kapadokya turist çeker?

Geçtiğimiz yıllarda Nevşehir İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilen turizm fuarlarında Kapadokya tanıtılmaya başlanmıştı. O zamanki şartlarda Kapadokya’ya ulaşım için İstanbul üzerinden aktarmalı uçuş yapılması gerekiyordu ve bu yorucu yolculuk oluşan talebi eritiyordu. Fakat Kayseri’den uçuşların başlaması ile birlikte aktarma yerine 1 yada 1,5 saatlik bir karayolu yolculuğu ile Kapadokya’ya ulaşım sağlanabilecek.

Kayseri Erkilet Havalimanı Kapadokya Ürgüp’e yaklaşık olarak 1 saat uzaklıktadır 

Yatırımcılar ne yapmalı?

Kapadokya’da turizm işletmeciliği yapanlar aksiyon planı çıkararak acil olarak uygulamaya koymalı. Birinci öncelik olarak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile birlikte tanıtımlara hız verilmeli.  Sadece turizm fuarları beklenmemeli. Örnek olarak Kiev’de billboardlara,gazetelere ilan verilebilir yada en önemli meydanlarda tanıtım günleri yapılabilir. Kiev merkezli turizm acentaları ile küçük ortaklıklar kurulabilir. Kapadokya gibi bir cennetin artık bir adım ötelerinde olduğu net olarak anlatılmalı.

Kapadokya Peri Bacaları

Ukrayna’lı turistlerin ilgisini çekmek yeterli değil

Reklam, promosyon vs. birçok farklı yöntem ile bir miktar turist mutlaka gelecektir. Esas iş bundan sonrasında başlamaktadır. Günümüzün en büyük reklam aracının sosyal medya olduğu unutulmadan misafirlerimizin tatillerinden maksimum keyif almaları sağlanmalıdır. Unutmayın ki gerçek müşteriye ulaşmak için instagramda paylaşılan bir fotoğraf gazeteye verilen bir reklamdan daha etkili olabilmektedir. Dolayısı ile burada iş konaklama yapılan otel çalışanlarından Kapadokya esnafına kadar herkese düşmektedir. Unutmayın ki kapıda bekleyen milyonlarca turist yok, sadece bir potansiyel var. Bu potansiyeli nakite çevirmek için yetkili makamlardan Nevşehir halkına kadar her birey el ele vermeli. 

Türk misafirperverliği

Kiev’e Lviv ya da Odessa neden eklenmesin

Ukrayna 50milyon insanın yaşadığı bir ülke. Kayseri ile Kiev arasında başlayan uçuşların Lviv,Odessa,Kharkiv gibi diğer büyük şehirler ile başlamaması için bir neden yok. Yeterli bu fırsat iyi değerlendirilsin!

Arnavutluk İş Fırsatları için tıklayınız.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.