İş fırsatları & Kolay para

Kırgızistan iş imkanları, yaşam, çalışma şartları

Kırgızistan ile iş ilişkileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son ziyareti sonrasında tekrar ülkemizin gündemindeki yerini aldı. Ülkemiz için henüz bakir bir pazar olan bu ülkede birçok iş fırsatı bulunmaktadır. İş kurmak isteyenler için birçok imkan bulunmasının yanında maaşlı çalışanlarda yüksek rakamlar kazanabilmektedir.

Kırgızistan hakkında her şey

Kırgızistan 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bişkek’tir. Ülkede Kırgızca ve Rusça konuşulmaktadır. Rusya, Çin, Özbekistan ve Tacikistan ile sınır komşusudur. Türkiye ile Kırgızistan arasında yapılan ikili antlaşmalar gereği 30 gün süreyle vizesiz seyahat etmek mümkündür.

Kırgızistan

Türkler için yaşam şartları

Ülkenin büyük çoğunluğunun müslüman olması Türk vatandaşları için yaşam koşullarına alışma sürecinin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Fakat Kırgızistan’ın Sovyetler Birliği’ne bağlı olarak geçirdiği yılların etkisi ile Rus kültürünün yansımaları görülmektedir. Ülkede yaşam Türkiye’ye göre oldukça ucuzdur. Ortalama 200 dolar  ile çekirdek ailenin temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Başken Bişkek’te şartlar diğer şehirlere göre daha iyidir. Sosyal yaşam Rus kültürünün etkisi ile yeterli düzeydedir.

Kırgızistan’da çalışan Türkler ne kadar maaş alır

Orta Asya’da bulunan bu ülkede Türk nüfusun yoğunluğu çevresindeki ülkelere göre daha az seviyededir. Ülkede bulunan üniversite mezunu Türkler tecrübelerine göre 3000 dolar ile 9000 dolar arasında ücret alabilmektedir. İşçi olarak çalışanlar ise 2000 dolar civarında ücret alabilecekler işleri çok rahat bulabilmektedir. Özellikle inşaat ve tekstil sektöründe tecrübeli usta işçi ihtiyacı fazladır.

Kırgızistan’da bulunan Türk firmaları

Ülkede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 500’e yakın Türk firması vardır. Türk firmaları için en büyük dezavantajlar ülkenin Çin’e komşu olması ve taşıma ücretleri. Denize kıyısı olmadığı için sadece karayolu yada havayolu ile yükleme yapılmaktadır. Fakat karayolu ile 15 günde yükleme yapılabilmektedir. Avantajı ise büyük şirketler fazla ilgi duymadığı için KOBİ’ler için çok iyi fırsatlar bulunmaktadır. Ayrıca Türk mallarının Çin mallarına göre daha kaliteli olması ülkede Türk ürünlere talebi artırmaktadır.

Kırgızistan İş Alanları

Ekonomi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık üzerine kuruludur. Fakat gelişmekte olan madencilik, enerji, turizm, tekstil, telekomünikasyon ve inşaat sektörleri yatırım fırsatı bekleyen alanlar olarak göze çarpmaktadır. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in yayınladığı bildiride T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türkiye ile Kırgızistan arasında 2017 yılı sonunda yaklaşık 500 milyon dolar olan ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak istediklerini belirtti. 2017 yılındaki verilere göre başlıca ihracat kalemleri halı, ziynet eşyası, tekstil ürünleri, karayolu araçları için yedek parça olarak yer almaktadır.

Kırgızistan Yatırım Alanları

Ülkede yatırım yapılabilecek en önemli alanlar;

1- Kırgızistan’da Tarım ve Hayvancılık

Ülkede tarım makinaları, yedek parça ve gübre eksikliği ön plana çıkmaktadır. Ayrıca tarımla uğraşanları destekleyecek bankacılık sistemi mevcut talebi karşılayamamaktadır.

2- Sanayi Yatırımları

Ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra sanayide yaşanan üretim kayıplarından dolayı ekonomide ciddi sorunlar ile karşılaşılmıştır. Gıda işletme sanayisi, madencilik ve tekstil sektörleri yabancı yatırımcılar için en cazip alanlar olarak görülmektedir.

3- Kırgızistan’da İnşaat

2010 yılına kadar ülkede ciddi inşaat yatırımları gerek politik nedenler gerekse global krizler nedeniyle finansal kaynak bulunamamıştır. Bu sebeple ülkede yaşanan konut ihtiyacından dolayı inşaat sektörü yakın geleceğin iş fırsatlarından biri olarak görülmektedir. Sektörün gelişmesi için yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyulması Türk firmalarının ve Türk işçilerinin dikkatini buraya çekmektedir.

4- Ulaştırma

Başken Bişkek dışında kalan bölgelerde karayolları yeterli değildir. Ayrıca komşu ülkeler ile ulaşımı sağlayacak demiryolu için çalışmalar yeni yeni başlamaktadır.

5-Enerji

Ülkede sınırlı miktarda petrol ve doğal gaz rezervi bulunmaktadır.Fakat ülkenin ihtiyacını karşılayamadığı için ithalata bağımlıdır.Elektrik enerjisi ülkenin en temel endüstrilerinden biridir. Hidroelektrik santral kurulumları desteklenmektedir.

6- Madencilik

Altın madenciliği dışındaki alanlar gelişmemiştir. Özellikle kömür madenciliğinde ciddi eksiklik hissedilmektedir.

Kırgızistan’a yatırım yapmak isteyenlerin öncelikli olarak ülkeyi ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca yatırım yapılacak alanlar için ülkenin hukuksal süreci dikkatlice incelenmelidir. İşçi olarak çalışmaya gidecek adayların bu ülke ile iş yapan Türk firmaları ile iletişime geçmeleri daha kolay ve hızlı bir yol olarak görülmektedir.

Katar’da çalışmak ve Hayat Şartları! Detaylar için tıklayın!

Arnavutluk’ta iş fırsatları! Detaylar için tıklayın!

Katar’da çok iyi maaş ile iş bulmak! Detaylar için tıklayın!

Kapadokya’ya Ukrayna’lı turist akını! Fırsatlar için tıklayın!

Sağlık Bakanlığı İlköğretim mezunu personel alacak! Detaylar için tıklayın!

Halkbank personel alımı! Detaylar için tıklayın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.