İş fırsatları & Kolay para

Katar da çalışmak ve hayat şartları

Katar da çalışmak ve hayat şartları

Katar 1971 yılında bağımsızlığını ilan eden basra körfezine kıyısı olan küçük bir ülkedir. Yüzölçümü yaklaşık İstanbul kadardır. Kara sınırı sadece Suudi Arabistan ile vardır. Ülke anayasal krallık ile yönetilmektedir.  Katar’ın devlet başkanı Emir olarak adlandırılan Tamim bin Hamad Al Thani’dir. Yaklaşık olarak nüfusu 3 milyondur. Ülkenin başkenti Doha’dır.

Katar Basra Körfezine kıyısı olan küçük bir ülkedir

Katar neden zengin

Katar’ın ana gelir kaynağı petrol ve doğalgazdır. Bu iki kaynak bu küçük ülkeyi dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getirmektedir. Bunun sonucu olarak ülkede refah bir yaşam vardır. Kişi başı milli gelir seviyesinde dünyada 1. sırada yer almaktadır.

Katar da çalışanlar ne kadar maaş alıyor

Dolayısıyla hayat şartları çok iyi ve bu küçük arap ülkesi çalışmak için çok cazip olmaktadır. Katar’a çalışmaya giden insanlar çok yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Mavi yaka olarak çalışanların ortalama aylık kazancı 4000-5000 dolar arasında değişirken beyaz yaka olarak çalışanların kazancı 10000 dolar ve üzerine çıkabilmektedir. Ayrıca bu ülkede yaşamaya devam etmek isteyen göçmenlere vatandaşlık hakkı da verilebilmektedir.

Katarlılar devletin sunduğu imkanlar ile lüks bir yaşam sürdürmektedir

Katar da hangi sektörlerde işçi alımı var

İnşaat bütün sektörlere göre birkaç adım daha öndedir. Türkiye’den birçok inşaat firması Katar’da yatırım yapmakta, büyük projeler için çalışmaktadır. Bu Türk firmaları üzerinden bir çok işçi Katar’a çalışmaya gitmektedir. Yatırım yapmak isteyenler için Medikal ürünler, ilaç, motorlu araç parçaları ve inşaat yapı malzemeleri ithalatı gibi sektörlere yönelebilir. Ayrıca 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar, bu turnuvaya tamamıyla hazır olabilmek için süratle stat ve otel inşaatlarına devam etmektedir. İnşaat sektöründe bu hız en az 4 yıl daha devam edecek görünüyor.

2022 Dünya Kupasının Katar’da iş fırsatları yaratıyor

Dünya kupası finallerinin Katar’da yapılması kesinleştikten sonra ülkede yatırımlar hızla artışa gitti. İnşaat sektörüne ilave olarak bilişim, turizm, eğlence, yeme-içme sektörleri yatırım olarak listeye eklendi. Bu alanlarda yaklaşık olarak 150 milyar dolarlık yatırım yapılacağı tahmin ediliyor. Projeler hayata geçerken Katar gibi 3 milyon nüfuslu ve zengin bir ülkede inşaatta çalışacak usta ya da restoranda hizmet verecek şef garson bulmanın zor olacağı aşikardır. Bu yatırımların gerçekleşmesi için dışarıdan iş gücü ihtiyacı doğmaktadır.

Katar’da 2022 Dünya Kupası finalleri için hazırlıklarlar son sürat devam ediyor

Türkler için Katar’da iş imkanları

Türkiye Cumhuriyeti ve Katar arasındaki sıcak ilişkiden kaynaklı olarak iki ülke arasında yatırım hacmi çok yüksektir. Dolayısıyla iş fırsatları çokça mevcuttur. Katar’da çalışan ve burada ikamet etmeye başlayan birçok Türk mevcut.

Türkler için Katar’da iş başvurusu nasıl yapılır?

1 Comment
  1. cengiz gündoğdu says

    Merhaba ben 30 yaşındayım katarda inşaat işçisi olarak çalışmak istiyorum saygılar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.