İş fırsatları & Kolay para

Futboldan Kolay Para Kazanmak

Futboldan Para Kazanmak?

Futboldan para kazanmak denildiğinde insanın aklına ilk olarak iddaa gelmektedir. Şans oyunlarına düşkünlüğümüz malum fakat bunu ileride farklı bir başlık altında incelemek üzere kenara bırakıyoruz. Şimdi sizlere 2010 Dünya Kupasına götürmek istiyoruz.

Dünya kupası ve hatırda kalanlar

2010 Dünya Kupası Güney Afrika’da  11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. Şimdi hafızalarınızı zorlayarak turnuvaya damga vuran olayları hatırlamaya çalışın. İspanya milli takımının kalesini koruyan Casillas’ın sevgilisi olan spiker ile röportaj yapması, hakem hataları, futbolcular tarafından beğenilmeyen Adidas’ın ürettiği top Jabulani, İtalya’nın gruptan çıkamaması vs. birçok olay aklınıza gelmiştir. Fakat ilk sırayı ülkemizde  Güney Afrika zurnası olarak ün yapan vuvuzela almıştır.

Vuvuzela çalan bir taraftar
Vuvuzela çalan bir taraftar

Güney Afrika zurnası: Vuvuzela!

Vuvuzela 61cm uzunluğunda, 100gr ağırlığında zurnaya benzer yerel bir çalgı. Dünya kupası heyecanı ile ekran başına toplanan futbolseverler turnuvanın ilk maçında vuvuzela ile tanıştı. Maçın ilk düdüğü ile birlikte başlayan arı vızıldamasına benzeyen bu ses son düdük çalana kadar devam etti ve vuzuzela dünyanın gündemine oturmuş oldu.

Stadyumda vuvuzela manzaraları
Stadyumda vuvuzela manzaraları

Beğenilmedi, yok sattı, iş kapısı oldu

Güney Afrika’lıların ülkelerinin simgelerinden biri olarak gördüğü bu çalgı ana haberlere kadar konu oldu. Aslında çıkardığı ses genel olarak beğenilmedi ve rahatsız edici olarak bulundu. Fakat popüler olan her şey gibi çok kısa bir sürede mağazalarda, işportada satılmaya başlandı. Bir anda yeni bir iş fırsatı doğdu.  Dünya kupası başladıktan sadece  13 gün sonra Dünya gazetesinde çıkan haberde yurt içinde standartlara uygun vuvuzela üretimi yapıldığı bilgisi okuyucular ile paylaşıldı.  Dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir organizasyondan bir iş kapısı çıkarsa tabi ki buradan para kazanmak isteyenler çok olacaktır. Dolayısı ile bu iş fırsatı iki hafta içinde tükenmiş oldu.

Peki kim para kazandı?

2010 Dünya Kupasından bir yıl önce Güney Afrika’da  2009 Konfederasyon Kupası düzenlenmişti. Bu kupanın bir amacı da turnuvaya ev sahipliği yapacak ülkenin daha küçük bir organizasyon ile bir yıl önceden eksiklerini görebilmesi. Daha küçük katılımlı bu turnuva da televizyondan yayınlanmıştı ama hiçbir zaman dünya kupası kadar ilgi çekmiyordu. Aslına bakarsanız vuvuzela yine (1 yıl önce) tribünlere ilginç sesi ile renk katmıştı fakat henüz popüler olamamıştı.

Fırsatçı birkaç yatırımcı bu alternatif iş fikrini hemen benimsedi. Biraz araştırma, emek ve yatırım ile 1 yıl içinde yeterli kadar stok sağlanmış oldu.  Vuvuzela popüler olduğunda ise boşluğu doldurup para kazanma zamanı gelmişti. Dolayısı ile iki hafta gibi kısa bir sürede  vuvuzele hemen köşe başında bulabileceğiniz bir hal aldı.

Paranın kokusunu almak

Hayat insalara her daim fırsatlar sunmaya devam edecektir. Amiyane tabirle paranın kokusunu alabilmek için algıları her zaman açık tutmak gerekiyor.

Dünya Kupaları tarihinin en ilgin olaylarını görebilmek için lütfen buraya tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.