İş fırsatları & Kolay para

Fıstık yatırımları hızla artıyor

Fıstık fiyatlarındaki artış yatırımcıların dikkatini çekti. Son dönemde Siirt ve çevresi illerde tarla fiyatlarında hızlı bir yükseliş tespit edildi. Peki Siirt Fıstığı kalitelimidir? Fıstık tarlası fiyatları nedir? Fıstık tarlasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Fıstık yatırımındaki artış dikkate değer bir seviyeye ulaştı

Fıstık ile ilgili ilk haberimizi 26 Temmuz’da sizlerle paylaşmıştık. Bu haberimizde Siirt fıstığındaki potansiyelden bahsetmiş ve Antep fıstığına güçlü bir rakip olacağını belirtmiştik. ( 26 Temmuz 2018 tarihli “Ucuz Antep Fıstığı Satmak” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. )

Siirt fıstığı ve Antep fıstığının özellikleri

Kısaca hatırlatmak gerekir ise Siirt fıstığı Antep fıstığına göre daha dolgun, lezzetli ve protein bakımından zengin bir üründür. Dezavantajı ise Antep fıstığı kadar tatlılar için uygun olmamasıdır. Antep fıstığı herkesin malumu olarak artık dünya çapında bir marka oldu ve ithalatı çokça yapılmaktadır. (Günümüzde Antep fıstığının büyük çoğunluğu Şanlıurfa’da üretilmesine rağmen bu şekilde markalaşmıştır.)  Siirt Fıstığı ise henüz yeterince markalaşamamış, ülkemizin büyük bir değeri olarak fırsatlar sunmaktadır.

Siirt fıstığı hangi bölgelerde yetişmektedir

Siirt fıstığı adından da anlaşılacağı üzere Siirt ve çevresinde yetişmektedir. Siirt’ten sonra önde gelen ilimiz Batman’dır. Bölgenin iklim yapısı ve devletin bölgeye tarım alanında vermiş olduğu teşvikler yatırımcıları çekmektedir.

Fıstık fiyatları tarlada ne durumda

Geçtiğimiz Eylül ayında yaşanan hasat sonrasında fıstığın tarladan alım fiyatı 50 TL civarlarına ulaştı. Kuruyemiş olarak değerlendirilecek fıstığın fabrikalarda kavrulma ve tuzlama işlemi için kilo başına 1-2 TL ücret ödenmektedir. Bu hesabın üzerine sevk edilecek bölgeye göre navlunda düşünülmelidir.

Fıstık yatırımları ne durumda

Özellikle Batman bölgesinde geçtiğimiz yıllarda mercimek üretiminde zarar eden çiftçiler yönlerini yeşil altına çevirmeye başladılar. Fıstık tarlası olanlar Tarım ve Orman bakanlığında çalışan ziraat mühendislerinin desteğiyle topraklarını ve ağaçları daha verimli hale getirmek için çalışıyorlar. Bölgede hazır fıstık ağacı bulunan tarlaların satışında büyük bir artış gözlemlenmektedir.  Bölgede 1 dönüm arazi 30000TL civarında bir fiyata satılmaktadır.

Tarlada fıstık ağacı / Siirt

Fıstık tarlalarının fiyatı nasıl belirlenir, nelere dikkat edilmeli

Bir fıstık ağacı ortalama 5 yılda yetişkinliğe erişiyor ve iyi kalitede meyve vermeye başlıyor. Ağacın yaşına dikkat edilmeli. Ayrıca tarlada ağaç sıklığı çok önemli ikinci bir husustur. 5 metre aralıklarla dikilmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında ağaçların dişimi erkek mi olduğu, tarım arazisinin verimliliği gibi detaylarda ziraat mühendisleri yardımı ile tespit edilmelidir.

 

Türkiye’de en çok para kazandıran işler burada!

Yapı Kredi bankası işe alım süreci nasıl ilerler?

Afganistan’da iş olur mu demeyin!

Katar herkesin hayali! Peki nasıl iş bulurum?

Hadi Arnavutluk’u keşfedelim!

Birazda İddaa’mı oynasak? Peki nasıl?

Ukrayna’lıların Kayseri’de ne işi var?

Leave A Reply

Your email address will not be published.