İş fırsatları & Kolay para

Dünyada en çok kazandıran meslek

Meslek sahibi herkes zaman zaman mevcut işlerinden daha fazla para kazanabilecekleri fırsatları geçmişte kaçırdıklarından bahseder. Örnekler verilir, yıllık gelir hesaplanır. İş şartlarının rahatlığından bahsedilir. Peki dünyada en çok kazandıran meslekler hangileridir?

Meslek seçimi

Meslek sahibi olmanın ilk adımı okul hayatı ile başlar. Çocukluktaki oyunlar bir kenara bırakılarak bilgi artırılmaya çalışılır. Ayrıca kişilerin sanatsal yönlerini de keşfetmeye başladıkları dönem bu süreçle başlar. Eğitim ve sosyal yaşam gelecekteki işi şekillendirir.

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır

İnsanlar küçük yaşlarda meslek seçimi ile ilgili doğru kararlar veremezler. İş seçimi bir süreçtir, eğitim ve sosyal hayat ile şekillenir. Fakat bu dönemde aileler genellikle çocuklarının yeteneklerine göre yönlendirme yerine kendi hayallerindeki meslek için çocuklarını yönlendirir. Bu en büyük yanlıştır. Ailelerinin seçtiği işi yapanların iş hayatları incelendiğinde genellikle standart bir yaşam sürdükleri gözlemlenmektedir. Doğru olan ise ailelerin çocukları için verecekleri kararları yetenek ve ilgi alanı süzgeçlerinden geçirerek vermeli. Ailelerin yönlendirmesinden sonraki süreç bireylerin kendisine düşmektedir. Sonuç olarak bir insanın ileride ne yapmak istediğini yani nasıl para kazanarak mutlu olacağını kendisinden başkası bilemez. Kişiler belirli bir olgunluğa eriştikten sonra kendi yetenek ve bilgilerini değerlendirerek  en uygun yolu seçmelidir.

En iyi meslek en çok para kazanılan meslek midir?

Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Para kazanmak yapılan işin sadece sonucudur. Para kazanma süreci insanın hayatında en vakit harcadığı uğraştır. Dolayısı ile çalışma süresi boyunca mutlu olmak insan psikolojisi için çok önemlidir. Doktor olup, çok para kazanılıp mutsuz olunabilir. Fakat başarısız bir ressam olup ancak kendini geçindirebilecek bir ücret ile huzurlu bir hayat da sürdürülebilir.

Türkiye’de meslek seçimi

Maalesef ülkemizdeki insanların birçoğu yanlış yönlendirme, aile baskısı, eskimiş tabular yüzünden hayatları boyunca sevmedikleri işi yapmaktadırlar. Ayrıca gençlerimizin önüne meslek seçimi öncesinde üniversite sınavı gibi birçok bariyer koyulması gerçek yeteneklerin gün yüzüne çıkarılmasını güç kılmaktadır.

Dünyada en çok kazandıran meslekler nelerdir

Yukarıda kısaca bahsedilen konuları özetlersek yetenekli, bilgili, istekli olunan yönde ilerlenmeli. Tercih edilen iş kolu üzerinde derinlemesine bilgi edinilerek bir tercih yapılmalı. Bu aşamada işin çıktısı olan para konusu da değerlendirilmeli. Günün sonunda hayatı sürdürebilmek için kazanç elde edilmeli. İyi bir kazanç yüksek standartlarda yaşam kalitesini beraberinde getirir. Dünyada en çok para kazandıran meslekler ise;

1- Cerrah

2- Kadın Doğum Uzmanı

3- Psikiyatr

4- Dahiliye Uzmanı

5- Ortodontist

6- Prostodontist 

7- Anestezi Uzmanı

8- Diş Hekimi

9-  Petrol Mühendisi

10- Pilot

11- Bilgisayar Mühendisi

12- Avukat

13- İstatistik

14- Yazılım Mühendisi

15- Fizyoterapist

Not: Yukarıdaki mesleklerin kazançları çalışılan ülkenin şartlarına göre değişkenlik göstebilmektedir.

İddaa oynayarak Para Kazanılır mı? Detaylar için Tıklayın!

Arnavutluk’ta iş fırsatları! Detaylar için tıklayın!

Katar’da çalışmak ve Hayat Şartları! Detaylar için tıklayın!

Sağlık Bakanlığı İlköğretim mezunu personel alacak! Detaylar için tıklayın!

Ucuz Antep fıstığı satmak! Detaylar için tıklayın!

Kapadokya’ya Ukrayna’lı turist akını! Fırsatlar için tıklayın!

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.