İş fırsatları & Kolay para

Arnavutluk iş fırsatları

Arnavutluk iş fırsatları

Arnavutluk 1912 yılına kadar Osmanlı Devletinin himayesinde idi. Osmanlı Devletinin elinden çıktıktan sonra ikinci dünya savaşı döneminde İtalya’nın yönetimi altına girdi. Sonrasında  Enver Hoca liderdiğinde Arnavutluk Halk Cumhuriyeti kuruldu ve 1991’e kadar komünist rejim ile yönetildi. 1991 yılında çıkan halk ayaklanması ile komünist rejim yıkıldı. Ülke son yıllarda gelişim göstermekte olsa da geçmişte yaşamış olduğu kapalı ekonomi uygulamalarının sıkıntılarını çekmeye devam etmektedir.

3 milyon nüfusa sahip ülkenin başkenti Tiran’dır. 600bin nüfuslu Tiran aynı zamanda ülkenin en büyük ve gelişmiş kentidir. Tiran’a seyahat etmiş olanların dikkatini çeken en önemli detay diğer Avrupa başkentlerine göre imkanların kısıtlı olmasıdır. Avrupa pazarına girmek isteyen yatırımcılar için  potansiyeli yüksek bir kenttir. Bunu etkin kılan en önemli iki neden ise ülkenin Avrupa Birliği’ne girmek için müzakerelere devam etmesi ve Türkiye ile Arnavutluk arasında yapılan ikili antlaşmalar gereği vize uygulamasının olmaması.

Arnavutluk Türkiye’ye yaklaşık 1,5 saatlik uçuşla gidilebilecek uzaklıktadır

Tiran hangi yatırımlar için uygundur

Tiran incelediğinde markalaşma adına geri kaldığı görülmektedir. Tekstil sektörünü ele alırsak mağazaların birçoğunun butik tarzda olduğu görülmekte. Bugün ezbere sayılabilecek birçok markanın mağazası kentte bulunmamaktadır. Türk markalarından LC Waikiki ve De Facto bu bakir pazara son yıllarda yatırımını artırarak yüksek kar elde etmişlerdir. Bunun temel nedeni Arnavut halkına tek bir mağaza altında ihtiyaç duyulan tekstil ürünlerinin sunulması.

Bu pazarda kurumsallaşmış hizmet eksikliği net olarak görülmektedir. Ekonomik gücü olan yatırımcıların Starbucks,Gratis vb mağaza zincirlerinin franchise alınarak pazara girilebilir. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapmak gerekir. Pahalı markalar ile pazara kesinlikle girilmemelidir. Arnavutluk fakir bir ülkedir. Bundan kaynaklı olarak şehirde kumarhaneler ve bahis oynanan dükkanlar aşırı derecede yaygındır.

İş kurmadan önce mutlaka seyahat edilmeli

Yatırımcıların öncelikli olarak kente seyahat etmelerini kesinlikle tavsiye ediyoruz. Güncel durum tespit edilmeli. Son olarak seyahatiniz sırasında kentten keyif alacağınızı da belirtmek isteriz. Şehrin kültürel yapılarını gezebilir, yerel yemeklerinin tadına bakabilir ve son olarak gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Arnavutluk’ta bir meydan ve İskender heykeli

Not: Arnavutluk ucuz bir ülkedir, çok fazla masraf yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Ukrayna’dan Kapadokya’ya turist akını başlıyor isimli makalemizi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

1 Comment
  1. Nurullah says

    Is arıyorum elektirik Kalfa Ve Koltuk baza Dösemecisi

Leave A Reply

Your email address will not be published.