İş fırsatları & Kolay para

Afganistan… İnşaat sektörü ve iş fırsatları

Afganistan insanların duydukları güvenlik endişesi kaynaklı olarak tercih edilmeyen bir ülkedir. Fakat %99'u Müslüman olan bu ülkede yaşam şartları Türk'ler için diğer ülke vatandaşlarına göre daha kolaydır. Yatırım yada yüksek maaş fırsatları talebe göre çok daha fazladır.

Afganistan hakkında genel bilgi

Afganistan Orta Asya’da yer alan denize kıyısı olmayan ekonomik yönden zayıf ülkelerden biridir. Yönetim şekli İslami Cumhuriyet’tir. Ülkenin başkenti Kabil aynı zamanda en büyük ve en kalabalık şehridir.

Afganistan nerede

Afganistan Ekonomisi

Ülkenin verimsiz topraklara ve sert bozkır iklime sahip olması tarım için elverişsiz olmasına sebep olmaktadır. Fakat bir diğer yandan ekonominin bel kemiğini de tarım oluşturmaktadır. Meyve, kabuklu yemiş, yün, hayvan postu, mücevher, deriden yapılmış tekstil ürünleri ihracatının ana kalemleridir. İhracat ürünlerinde ise mekanik ürünler, yiyecek, tekstil ürünleri ve petrol başı çekmektedir.

Afganistan’daki Türk Firmaları

Ülkede 127 adet Türk firması yatırım yapmaktadır. Bunların %90’ı inşaat firmasıdır ve son dönemde yaklaşık 8 milyar dolarlık 700’ün üzerinde proje bitirmişlerdir. Afganistan’da Türk yatırımcılar inşaat sektöründe lider konumda yer almaktadır.

Afganistan’da İnşaat Sektörü

Deprem bölgesinde yer alan ülkede yer alan binalar dayanıksız olduğundan ciddi bir konut ihtiyacı mevcuttur. Ayrıca inşaat malzemesi üretimi yeterli olmadığı için ciddi anlamda çimento, asfalt, boya, mermer, tuğla, kiremit gibi malzemeleri dışarıdan satın almak durumundadırlar. Türk inşaat firmaları için potansiyel teşkil eden alanlar;

*Yol, altyapı, üstyapı, baraj, köprü, tünel, toplu konut projeleri

*Su sistemleri, kanalizasyon, otel ve hastane projeleri

*Bina restorasyon hizmetleri

*Ulaştırma sistemleri

*Şehircilik, proje yönetimi ve müşavirlik hizmetleri

Afganistan’da çalışan Türkler

Ülkede yetenekli iş gücü sıkıntısı çok fazladır. Okuma yazma oranı %30 civarındadır. Dolayısı ile buraya yatırım yapan Türk firmaları mühendis, tekniker, ustabaşı, usta, kalfa ve çırak gibi her personelini Türkiye’den götürmektedir. Üniversite mezunu çalışanlar tecrübelerine göre 4000 ile 10000 dolar arasında maaş alabilmektedir. İnşaat ustaları ve işçileri ise yine tecrübelerine göre 2000 ile 6000 dolar arasında ücret alabilmektedir. Afganistan’da çalışmak isteyen adayların buralardaki Türk firmaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Maaşlar iyi ama neden Afganistan tercih edilmiyor

Güvenlik endişesi ile yabancı firmalar buraya yatırım yapmaya çekinmektedir.Ülkenin politik olarak yaşadığı sıkıntılardan dolayı zaman zaman sıkıntılı durumlar yaşanmaktadır. Afganistan’da zaman zaman fidye için insanlar kaçırılabilmektedir. Bu yüzden buraya seyahat edenlerin tedbirli olmaları gerekmektedir. Başkent Kabil’de güvenlik uluslar arası koalisyon tarafından desteklenmektedir. Sert tedbirlerin alındığı şehirde fotoğraf çekmek yada video kaydı yapmak zaman zaman sıkıntı olabilmektedir. Güvenlik güçleri bu gibi durumlarda cihazlara el koyabilmekte ve insanları sorguya alabilmektedir. Dolayısı ile görüntü aldığınız yerlerin askeri,diplomatik yada kamu alanlar olmadığından emin olunuz.

Kırgızistan iş fırsatları ve Yaşam! Detaylar burada!

Katar’da çok iyi maaş ile iş bulmak! Detaylar için tıklayın!

Arnavutluk’ta iş fırsatları! Detaylar için tıklayın!

Ucuz Antep fıstığı satmak! Detaylar için tıklayın!

Sağlık Bakanlığı İlköğretim mezunu personel alacak! Detaylar için tıklayın!

1 dakika ara verin ve Dünya Kupaları Tarihinin unutulmaz anlarına göz atın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.